Çağdaş Türk sanatının farklı jenerasyonlardan 90 sanatçısı, Cumhuriyetin 90. Yıl anısına uluslararası platformlarda ilk defa ‘’Özgür ve 90’’ isimli sergi ile Berlin’de sanatseverlerle buluşuyor…

T.C.Berlin Büyükelçiliği himayesinde ve ev sahipliğinde, Türkiye’yi, Türk dilini, kültürünü, sanatını ve tarihini tanıtmak amacıyla yurt dışında 26 ülkede 32 Türk Kültür Merkezi ile faaliyetlerde bulunan Yunus Emre Enstitüsü tarafından Art and Life işbirliği ile, Küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı ‘’Özgür ve 90’’ sergisi 29 Ekim-29 Kasım 2013 tarihleri arasında T.C.Berlin Büyükelçiliği’nde izlenebilecek.

Kültürlerarası diyaloglar ile bu birikimleri paylaşmak, yeni değerler katmak, karşılıklı etkileşimi oluşturmak, sanatçıların sınırlar ötesinde, tüm dünyada izlenebilmesini sağlamak önemli bir koordinasyon unsuru oluşturmaktadır.

Uluslararası platformlarda ilk defa gerçekleştirilecek olan, Cumhuriyetin 90.yılında, 90 Türk sanatçının eserlerinin bir araya geldiği “Özgür ve 90’’ adını taşıyan sergide, Türk sanatının gelişimi ve değişimi sizlerle birlikte tüm sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

‘’Özgür ve 90’’
Küratör Beste Gürsu


Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte kültür ve sanat alanındaki sorunların üzerinde özenle duran Atatürk, özellikle 10. yıl kutlamalarında itibaren bu konuda yoğun çalışmalar başlattı ve plastik sanatlar alanında önemli düzenlemeler yaptı. 

Bu sayede, toplumu tanımaya çalışan sanatçılar Anadolu insanından ve coğrafyasından ilham alarak, bunları eserlerine aktarmaya başladılar. Böylece, o dönemde yapılan yenilikleri sanat aracılığıyla topluma yansıttılar.

Bu süreçte, sanatçıların birleştirici, yansıtıcı bakışları ve özgür iradeleriyle çağdaş yorum kattıkları çalışmalarında sanatın özgürlüğü vurgulanırken, Türk sanatının da değişim ve gelişimine tanıklık edildi.

Özgür ve 90 sergisi, farklı jenerasyonlardan ve resim, heykel, fotoğraf, seramik, video ve dijital sanat gibi farklı disiplinlerden 90 çağdaş Türk sanatçısıyla ilk defa Avrupa da, Berlin’de gerçekleştirilmektedir.

Atatürk’ün dediği gibi; “Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.”

Uluslarararası platformda Türk sanatını ve sanatçısını taşıyan belgesel nitelikteki bu projede, sanatçılar kendi süzgeçlerinden geçirdikleri çalışmalarını ve özgür yorumlarla oluşturdukları eserlerini sanatseverler ve toplumla paylaşmaktadırlar.

‘’ÖZGÜR VE 90’’ SANATÇILAR

Ahmet Özel(Resim), Ahmet Yeşil(Resim), Akın Yıldırım(Heykel),Ara Güler(Fotoğraf), Aydın Avcı(Resim), Aydın Erkmen(Grafik), Ayfer Kalsın(Resim), Ayşgül Şibiroğlu (Resim), Bahar Kocaman(Resim), Barış Sarıbaş(Resim), Beril Anılanmert (Heykel), Beyza Boynudelik(Resim), Cem Sağbil(Heykel), Çerkes Karadağ(Fotoğraf), Çetin Pireci (Resim), Deniz Reyhan Deniz(Resim), Deniz Pireci(Seramik), Devabil Kara(Yerleştirme), Devrim Erbil (Resim), Egemen Tokat(Video-Art), Ekin Onat von Merhart(Yerleştirme), Ender Güzey(Yerleştirme), Ergin İnan(Resim), Erol Deneç(Resim), Evren Çetin Kavukçu (Resim), Ezgi Sandıkçı(Heykel), Fatih Mika(Gravür), Fethi Kayaalp(Gravür), Fevzi Karakoç(Resim), Gazi Sansoy(Resim), Güneş Çınar(Heykel), Güngör Taner(Resim), Güzhan Müstecaplıoğlu(Resim), Habib Aydoğdu(Resim), Hakan Esmer(Resim), Hale Ürkmezgil(Heykel), Halil Akdeniz(Resim), Hanefi Yeter(Heykel), Hülya Düzenli(Resim), Hülya Vurnal İkizgül(Mozaik), Hüseyin Elmas(Resim), Hüseyin Suna(Heykel), İbrahim Koç(Heykel), İbrahim Zaman(Fotoğraf), İlke Haspalamutgil(Resim), İsmail Acar(Resim), İzzet Kehribar(Fotoğraf), Jale Yılmabaşar(Seramik), Kadir Akyol(Resim), Kağan Toros (Heykel), Leyla Emektar(Fotoğraf), M.Kami Dürüst(Resim), Mehmet Güler(Resim), Mehmet Kutlu (Seramik), Mehmet Kavukçu(Resim), Metin Güçlü(Resim), Mihriban Mirap (Resim), Muammer Bozkurt(Video-Art), Mustafa Ata(Resim), Muzaffer Akyol(Resim), Nazan Erkmen(Grafik), Nesren Jake(Grafik), Nihal Gündüz (Fotoğraf), Nurettin Erkan (Resim), Nursel Balpınar(Resim), Onay Akbaş(Resim), Orkide Sabit Akkoç(Heykel), Osman Altıntaş(Resim), Ömer Emre Yavuz(Heykel), Özdemir Altan(Resim), Payidar Şeyma Beştay(Fotoğraf), Rauf Tuncer(Resim), Resul Aytemur(Resim), Reyhan Abacıoğlu (Resim), Sabit Kalfagil(Fotoğraf), Sema Bicik(Resim), Serpil Yeter(Resim), Setenay Özbek(Resim), Sıtkı Kösemen(Fotoğraf), Süleyman Saim Tekcan(Resim), Şükrü Karakuş(Resim), Tamer Serbay(Digital Art), Timurtaş Onan(Fotoğraf), Tomur Atagök (Yerleştirme), Tuncay Topçu(Resim), Tülin Onat (Resim), Yasemin Öztürk Erdoğan (Resim), Yıldız Yılmaz(Heykel), Yiğit Yazıcı(Resim), Zehra Çobanlı(Seramik)

Sergi: 29 Kasım 2013 tarihlerinde izlenebilir.
Art&Life - Gizem Özdemir Gürpınar
info@artandlife.com.tr / www.artandlife.com.tr