İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları (İKASD)  “Türkiye – Balkanlar Kültürlerarası Sanat Diyalogları” projesi kapsamında sergilenen

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi

‘’Konstantiniyye’den İstanbul’a: 19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Boğaziçi Fotoğrafları’’ sergisi, Saraybosna, Tiran, Üsküp ve Belgrad’dan sonra Zagreb’te.

 

Yunus Emre Enstitüsü Zagreb Türk Kültür Merkezi

27 Nisan – 25 Mayıs 2016

‘’Türkiye – Balkanlar Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ projesi kapsamında Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İKASD ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, T.C. Zagreb Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü Zagreb tarafından desteklenen ‘’Konstantiniyye’den İstanbul’a: 19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Boğaziçi Fotoğrafları’’ sergisi, 27 Nisan – 25 Mayıs 2016 tarihleri arasında Yunus Emre Enstitüsü Zagreb Türk Kültür Merkezi’nde..

Türkiye ile Hırvatistan arasındaki bağlar, köklü ortak kültürler ve yürütülen çalışmalarla her geçen gün daha da kuvvetlenmektedir. Bu önemli sergi de, geçmişten günümüze kurulan bağlar, genç kuşakların bu birikimleri bir kez daha hatırlaması ve paylaşması düşüncesiyle hayata geçirilen ‘’Türkiye Balkanlar Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Küratörlüğünü M. Sinan Genim’in yaptığı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’nundan derlenen ve 19. yüzyıl ortalarında İstanbul’da faaliyet göstermeye başlayan fotoğraf ustalarının eserlerinin yer aldığı ‘Konstantiniyye’den İstanbul’a: 19. Yüzyıl Ortalarından 20. Yüzyıla Boğaziçi Fotoğrafları’sergisi, bir devrin İstanbulu’nu çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişilikleriyle gözler önüne seriyor.

 

İKASD tarafından projelendirilen ‘’Türkiye Balkanlar Kültürlerarası Sanat Diyalogları’’ projesi kapsamında, Saraybosna, Tiran, Üsküp ve Belgrad’dan sonra Zagreb’de gerçekleştirilecek sergi, 27 Nisan 2016 tarihinde Yunus Emre Enstitüsü Zagreb Türk Kültür Merkezi’nde Zagrebliler ile buluşacaktır.

 

 

AÇILIŞ 27 Nisan 2016 / KOKTEYL 18.00 - 18.30

Detaylı Bilgi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi

(212) 211 41 00

İKASD

Çise Babataşı (212) 293 91 50, (533) 927 45 33

 

Yunus Emre Enstitüsü Zagreb Türk Kültür Merkezi

Giriş ücretsizdir.